Dużą rolę w występowaniu dolegliwości odgrywają predyspozycje genetyczne. Do czynników predestynujących zaliczyć należy także otyłość oraz stojący tryb życia. Częściej występuje u kobiet, co tłumaczy się słabszym układem więzadłowo-torebkowym ich stóp.

Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu. Pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie. W skrajnych przypadkach pojawia się stan zapalny torebki stawowej stawu śródstopno-paliczkowego palucha, obrzęk okolicy, bolesność, i może wystąpić również przerost nasady dalszej pierwszej kości śródstopia. Stan taki może być wskazaniem do leczenia operacyjnego. Mniej zaawansowane zmiany poddają się na ogół leczeniu zachowawczemu polegającemu na noszeniu odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz odprowadzaniu palucha na zewnątrz przez umieszczenie specjalnych wkładów silikonowych między paluch a drugi palec.

W ostatniej dekadzie ХХ wieku popularność zyskała metoda polegająca na fonowaniu obszaru nerek i chorych stawów. Fonowanie to prosty zabieg oddziaływania za pomocą mikrowibracji o częstotliwości dźwiękowej, poprzez przykładanie do ciała wibrofonów. Mikrowibracje dźwiękowe są dla organizmu naturalne i mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie organów i układów. To swego rodzaju minimasaż, realizowany na poziomie komórkowym. Zaletą tej metody jest możliwość przeprowadzania regularnych zabiegów w warunkach domowych, przez samego użytkownika.

Zastosowanie urządzenia Vitafon w leczeniu haluksa pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych, zlikwidowanie procesu zapalnego i powstrzymanie rozwoju zmian patologicznych w obrębie stawu.

Obszar oddziaływania mikrowibracjami Tryb Ilość zabiegów dziennie Czas
Obszar nerek, punktu „K” 2 1-2 10-15 min
Okolica haluksa 2 2-3 15-20 min

W razie potrzeby kurację można powtórzyć. Po usunięciu dolegliwości bólowych należy przeprowadzać zabiegi profilaktyczne, 1-2 razy w tygodniu. W pierwszych dniach może dojść do nasilenia bólu, który powinien minąć po 3-7 dniach. Należy chodzić w wygodnym obuwiu, które nie będzie dodatkowo obciążać stawu.

Pytania i odpowiedzi

Jak szybko można zaobserwować efekt terapii wibroakustycznej?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Typowa terapia trwa 2 tygodnie. Przy długotrwałych chronicznych chorobach zauważalną poprawę dostrzec można zazwyczaj po 3-4 miesiącach.

Czy wibroakustyczne metody leczenia są bezpieczne?
Wibroakustyczne metody leczenia są bezpieczne i nie mają efektów ubocznych. W urządzeniach wibroakustycznych wykorzystywane jest pasmo częstotliwości i amplituda drgań, zgodna z naturalnymi mikrowibracjami żywych organizmów.

Czy możliwe jest zastosowanie terapii wibroakustycznej w warunkach domowych?
Wszystkie urządzenia serii Vitafon przeznaczony są do zastosowania w domowych warunkach, których mogą używać wszyscy członkowie rodziny.

Czy potrzebne są jakieś specjalne umiejętności do stosowania urządzenia wibroakustycznego?
Urządzenia do użytku domowego są łatwe w eksploatacji i mogą ich używać nawet dzieci.