Fonowanie jest stosowane w praktyce medycznej i w kosmetologii od 1994 r. Fonowanie może być prowadzone zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i samodzielnie, w warunkach domowych. Zabieg jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności. Urządzenie oddziałuje za pośrednictwem naturalnych dla organizmu mikrowibracji o częstotliwości dźwiękowej, które przenikają do organizmu na głębokość do 10 cm.
Przy leczeniu zmarszczek fonowanie przeprowadzane jest przez chusteczkę higieniczną na maseczkę liftingującą z profesjonalnych preparatów w najbardziej problematycznych miejscach. Oddziaływanie realizowane jest w trybie 1, po 5-7 minut. Kuracja zajmuje 10 -12 sesji. Jak wykazały badania naukowe, w wyniku przeprowadzonej kuracji znacznie poprawie się stan (w porównaniu z leczeniem bez fonowania) skóry pacjentów: „wraca zdrowy kolor twarzy, zmniejszają się drobne zmarszczki, głębsze się wygładzają, a skóra staje się sprężysta i gładka w dotyku”. Najlepsze wyniki osiąga się przy mniejszej liczbie kosmetyków.
Kolejnym bardzo ważnym osiągnięciem fonowania i kosmetologii jest zlikwidowanie obrzęku po zabiegach chirurgicznych oraz zmniejszenie ryzyka powstawania blizn. Obserwacje potwierdzają znaczne przyspieszenie gojenia się ran pooperacyjnych i zmniejszenie widocznych pooperacyjnych i powypadkowych szram u pacjentów, którzy przeprowadzali zabiegi fonowania. Zabiegi wykonywane są zgodnie z metodyką zaprezentowaną w instrukcji dołączonej do urządzenia.