string(134) "vitafon.pl/obrzek-pooperacyjny.html?gclid=Cj0KCQjw0IDtBRC6ARIsAIA5gWuJTF0LTqHxf3bjdJ_jOdG2m_-ZwZ54fqhrRoZLOwH6W-gIr0f0bG0aAmiLEALw_wcB"

Obrzęk po operacji (lub urazie) jest częstym zjawiskiem, które powoduje wiele niedogodności, zarówno estetycznych, jak i fizycznych. Poważny obrzęk znacznie przedłuża okres gojenia, utrudnia process rehabilitacji i może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, więc należy wiedzieć, jak bezpiecznie się go pozbyć.

Obrzęk pojawia się, gdy zaburzona zostanie integralność tkanek ciała, dotyczy to nawet najmniejszych interwencji chirurgicznych i urazów. W operacjach o dowolnej złożoności, tkanki są uszkadzane, a organizm zaczyna na to reagować, co prowadzi do powstania obrzęku.

Bardzo często po zabiegu operacyjnym występują poważne zaburzenia w organizmie wyzwane uszkodzeniem tkanek. Prowadzi to do silnego napływu limfy do obszarów, w których tkanki zostały uszkodzone.

Wynikiem zabiegów chirurgicznych jest zwykle miejscowy obrzęk. Bardzo często po zabiegu operacyjnym występują poważne zaburzenia w organizmie wywołane uszkodzeniem tkanek. Prowadzi to do silnego napływu limfy do obszarów, w których tkanki zostały uszkodzone.

Wysoką skuteczność w eliminacji obrzęku pooperacyjnego i pourazowego daje  zastosowanie terapii mikrowibracyjnej (wibroakustycznej). Mikro-drgania generowane przez urządzenie Vitafon pozwalają znacząco zwiększyć drenaż limfatyczny, przyczyniając się tym samym do oczyszczenia tkanek w obszarze oddziaływania chirurgicznego z martwych i uszkodzonych komórek oraz zapewnienie ich wydalanie z organizmu. Procedura jest bardzo prosta i w wielu przypadkach może być przeprowadzona przez pacjenta niezależnie, także w domu.

Zastosowanie urządzenia Vitafon w leczeniu obrzęków pooperacyjnych pozwała na znacznie skrócenie czasu rehabilitacji, bez podniesienia dużych kosztów  – wypożyczenie na 30 dni kosztuje tylko 150 złotych.

Opinie lekarzy na temat zastosowania urządzenia medycznego Vitafon w leczeniu obrzęków pooperacyjnych:

[…] W czasie stosowania urządzenia Vitafon-2 uzyskaliśmy pozytywne wyniki terapii przeciwobrzękowej, potwierdzone pomiarami obwodowymi oraz badaniem ultrasonograficznym. Jesteśmy zainteresowani dalszym stosowaniem urządzenia Vitafon-2 oraz współpracą merytoryczną dotyczącą działania wibroakustyki jako czynnika przeciwobrzękowego po zabiegach operacyjnych na narządzie ruchu. […]*
 
Instytut Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher,
kierownik Kliniki Reumoortopedii prof. hab. med. Paweł Małdyk

***

[…] W czasie stosowania urządzeń Vitafon zaobserwowaliśmy bardzo korzystne efekty terapeutyczne, polegające w głównej mierze na szybkim ustępowaniu obrzęków, szybszym wchłanianiu się krwiaków oraz wyraźnym efekcie przeciwbólowym.
Na szczególną uwagę zasługuje duże zadowolenie pacjentów po stosowaniu Vitafonu, a także łatwość obsługi urządzenia. Z pełnym przekonaniem polecam stosowanie tych urządzeń u chorych po leczeniu operacyjnym chorób narządu ruchu. (Pełny tekst)*
 
Katedra Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Kliniki, Prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego,
prof. dr hab. med.Marek Synder

***

Urządzenie Vitafon zostało zastosowane u pacjentów po artroskopii stawu kolanowego oraz po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. W obu przypadkach u pacjentów utrzymywał się obrzęk w obrębie stawu. Efekty zabiegu były widoczne po krótkim czasie, ponieważ już po paru zabiegach obrzęki oraz bóle uległy zmniejszeniu, a proces leczniczy znacznie się skrócił. Jest to doskonałe urządzenie wspomagające rehabilitację. Na uwagę zasługuje również doskonała konstrukcja urządzenia, umożliwiająca łatwą, samodzielną obsługę. (Pełny tekst)*
Zakład Usprawniania Leczniczego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie,
mgr Małgorzata Kiljanek, kierownik Zakładu mgr Romuald Tokarski

***

Uprzejmie informuję, że urządzenie o nazwie Vitafon, posiadające certyfikat unijny CE1304, spełniające wymogi dyrektywy europejskiej dotyczące wyrobów medycznych MDD93/42/EEC i zakwalifikowane do grupy IIa wyrobów medycznych było stosowane w Szpitalu ,,Solec” od stycznia 2011 do grudnia 2012 r.

Zastosowane zostało u pacjentów po zabiegach ortopedycznych (po endoprotezoplastyce totalnej stawu biodrowego oraz po zespoleniach złamań przezkrętarzowych). Program przeciwobrzękowy (tryb 2 stosowany na udo oraz podudzie po 20 min na każdy odcinek) dał korzystne efekty terapeutyczne, polegające w głównej mierze na szybszym ustępowaniu obrzęków, wchłanianiu krwiaków oraz wyraźnym efekcie przeciwbólowym. Pozytywne wyniki terapii przeciwobrzękowej zostały wymiernie potwierdzone pomiarami obwodowymi kończyn przed i po zabiegu. Na szczególną uwagę zasługuje duże zadowolenie pacjentów po stosowaniu Vitafonu oraz łatwość jego obsługi. Polecamy stosowanie tego urządzenia u chorych po leczeniu operacyjnym w obrębie narządu ruchu i jesteśmy zainteresowani dalszym stosowaniem Vitafonu.*

Szpital SOLEC, ul. Solec 93, 00-382 Warszawa
Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej,
kierownik zespołu ds. rehabilitacji mgr Katarzyna Markiewicz

***
Przenośne urządzenie wibroakustyczne Vitafon zostało przetestowane przez nas w stanach pourazowych narządu ruchu, w przebiegu których występują objawy zapalenia, a w szczególności ból i obrzęk.
Istotą pracy urządzenia jest generowanie mikrowibracji mających oddziaływać przede wszystkim na naczynia krwionośne i limfatyczne. Te założenia są zgodne także ze stosowanymi w terapii manualnej zabiegami opartymi na wibracjach i oscylacjach aplikowanymi rękoma terapeuty. U podstaw tych działań leży założenie, że w każdym żywym organizmie występuje ruch, którego przejawem są m.in. wibracje – na różnych poziomach organizacji strukturalnej oraz o różnej częstotliwości; w stanach pourazowych lub w przebiegu choroby zarówno charakter, jak i częstotliwość tych drgań może ulec zmianie, co przekłada się na pogorszenie funkcji komórek, tkanek, narządów i w konsekwencji całego organizmu.
Sprawdziliśmy skuteczność działania generowanych przez Vitafon-T wibracji u pacjentów z rozpoznaniem ortopedycznym:
  • naderwanie mięśnia piszczelowego przedniego (stan ostry),
  • naciągnięcie mięśnia prostownika grzbietu oraz więzadła biodrowo-lędźwiowego (stan ostry),
  • entezopatia typu „łokieć tenisisty” (stan chroniczny) oraz
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego (stan chroniczny).
Przy aplikacji zastosowano gotowe schematy (metodyka oraz lokalizacja wibrofonów) zawarte w instrukcji załączonej do urządzenia („Instrukcja użytkownika i zalecenia dotyczące użytkowania”).
W każdym przypadku zanotowano subiektywne obniżenie bólu (VAS) oraz poprawę zakresu ruchomości w przylegających stawach.
Efekty te miały trwały charakter i towarzyszyły stałej poprawie stanu pacjenta.
Badani opisywali zabieg jako neutralnie przyjemny, z całą pewnością bezbolesny.
Z uwagi na emitowane dźwięki mieli poczucie , że urządzenie funkcjonuje w sposób prawidłowy i między innymi na tej podstawie wnioskowali o jego skuteczności. Opisywali wpływ urządzenia jako tonizujący i zwiększający elastyczność tkanek.[…]*
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Mgr Maciej Jurasz oraz
Kierownik Zakładu Traumatologii Prof. dr hab. med. Tadeusz Trzaska

 

*Prosimy zwrócić uwagę na fakt, że wyniki leczenia są oparte na indywidualnych doświadczeniach. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować takich samych wyników dla wszystkich użytkowników terapii Vitafonem.W celu zapewnienia jak najlepszej obsługi pacjenta oferujemy w ciągu 60 dni możliwość bezwarunkowego zwrotu urządzenia w przypadku braku pozytywnych wyników leczenia.

Więcej opinii użytkowników pod tym linkiem: Opinie użytkowników
Więcej opinii lekarzy na temat zastosowania urządzenia medycznego Vitafon: Opinie lekarzy

***