Metodyki fonowania różnią się w zależności od etapu leczenia.

Pierwszy tydzień

Metodyka kompensacji deficytu mikrowibracji z wykorzystaniem urządzenia Vitafon T w przypadku 6-krotnego fonowania w pierwszym tygodniu po pojawieniu się bólu lub zaostrzeniu objawów choroby.

Obszar oddziaływania mikrowibracjami Fonowanie każdego obszaru 6 razy na dobę
co 4 godziny(1 zabieg w nocy) w ciągu 7 dni.
Tryb Czas początkowy Tempo wzrostu czasu fonowania Czas końcowy fonowania
Obszar nerek, punktu „K” 2 5 min. + 1 min. codziennie 15 min.
Obszar wątroby, punktu „M” 1 3 min. + 1 min. co drugi dzień 7 min.
Lewa i prawa strony przepukliny 1 2 min. + 1 min. co drugi dzień 5 min.
Poniżej i powyżej przepukliny 1 2 min. + 2 min. codziennie 5 min.

Zabieg nocny jest bardzo ważny, ponieważ zapobiega pojawieniu się komplikacji.

Etap podstawowy

Liczba zabiegów na dobę stopniowo się zmniejsza, a czas zabiegu wydłuża. Metodyki różnią się w zależności od umiejscowienia przepukliny.

Metodyka kompensacji deficytu mikrowibracji w przypadku przepukliny piersiowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Obszar oddziaływania mikrowibracjami Tryb 5 razy na dobę w ciągu jednego tygodnia 4 razy na dobę w ciągu 2-12 tygodni 2-3 razy dziennie po 12 tygodniu
Obszar nerek, punktu „K” 2 20 min. 25 min. 35-40 min.
Obszar wątroby, punktu „M” 1 10 min. 12 min. 10-15 min.
Lewa i prawa strony przepukliny 1 7 min. 10 min. 5 min.
Poniżej i powyżej przepukliny 1 7 min. 10 min. 5 min.

Zabiegi przed snem i po przebudzeniu dobrze jest przeprowadzać codziennie. Jeśli mamy 2 urządzenia (lub Vitafon Aktiv) wystarczy 30 minut przed snem i 30 minut po przebudzeniu. Nie zaleca się zaniedbywać zabiegów w okolicy nerek i wątroby. Czas na nie poświęcony zwróci się z nawiązką – poprawą samopoczucia, zdolności do działania i polepszeniem stanu mięśni grzbietu.

Przepuklina szyjnego odcinka kręgosłupa wymaga krótszych, lecz częstszych zabiegów. Związane jest to z tym, że mięśnie szyi są aktywniejsze i lepiej przyjmują mikrowibracje. Chodzi także o bliskie sąsiedztwo mózgu.

Metodyka kompensacji deficytu mikrowibracji w przypadku przepukliny szyjnego odcinka kręgosłupa

Obszar oddziaływania mikrowibracjami Tryb 5 razy na dobę w ciągu jednego tygodnia 4 razy na dobę w ciągu 2-12 tygodni 2-3 razy dziennie po 12 tygodniu
Obszar nerek, punktu „K” 2 20 min. 25 min. 35-40 min.
Obszar wątroby, punktu „M” 1 10 min. 12 min. 10-15 min.
Lewa i prawa strony przepukliny 1 5 min. 6 min. 7 min.
Poniżej i powyżej przepukliny 1 5 min. 6 min. 5 min.

 

Bardzo ważne jest znalezienie czasu na 4 zabiegi. Nie jest to problem w przypadku osób, które nie pracują. Pracującym polecamy przeprowadzanie zabiegów następująco: od razu po pracy, bezpośrednio przed snem, po 5–6 godzinach snu i na 2 godziny przed wyjściem do pracy.

Często popełniane błędy:

  • Przeprowadzany jest tylko jeden zabieg na dobę – to za mało, nawet jeśli trwa on długo. Lepiej, gdy zabiegi są krótsze. Należy jednak przeprowadzić przynajmniej dwa zabiegi dziennie. Zabiegi przeprowadzane są w warunkach domowych, dzięki czemu łatwo to zrobić.
  • 1 lub więcej dni przerwy między zabiegami w związku z pracą (praca w systemie zmianowym) lub delegacjami. Przez pierwsze pół roku lepiej nie robić przerw w zabiegach.
  • Brak zabiegów w obszarze nerek. O ile wątrobę można pominąć, to nerek nie można zaniedbywać pod żadnym pozorem. To właśnie one dbają o regenerację organizmu i uwalniają go od produktów aktywności mięśniowej, od której uzależniona jest ochrona i rehabilitacja kręgosłupa

***