Łąkotki stawu kolanowego to twory z tkanki chrzęstnej, które pełnią w stawie rolę amortyzatorów, a także stabilizują staw kolanowy i dopasowują do siebie powierzchnie stawowe. Podczas ruchu łąkotki w stawie kolanowym są uciskane, ich kształt ulega zmianie.

W stawie kolanowym są dwie łąkotki – przyśrodkowa i boczna. W przedniej części stawu łączy je wiązadło poprzeczne. ‎Łąkotka przyśrodkowa jest bardziej ruchoma od bocznej, dlatego do jej urazów dochodzi rzadziej. ‎Łąkotka boczna jest mniej ruchoma i połączona jest z wewnętrzną bocznym wiązadłem stawu kolanowego, dlatego jej urazy często są związane z uszkodzeniem także tego wiązadła.

Ostry kłujący ból, obrzęk stawu, trudności w poruszaniu kończynami i bolesne strzykanie świadczy o tym, że łąkotka jest uszkodzona. Objawy te pojawiają się bezpośrednio po urazie i mogą świadczyć o innych problemach ze stawami. Poważniejsze objawy uszkodzenia łąkotki pojawiają się po 2-3 tygodniach. Przy takich urazach chory czuje ból w torebce stawowej. Dochodzi do gromadzenia się płynu w stawie, „blokady” kolana, osłabienia mięśni przedniej części uda.

Przyczyną pęknięcia łąkotki jest pośredni lub towarzyszący uraz, związany z rotacją zewnętrzną (w przypadku łąkotki przyśrodkowej) lub wewnętrzną podudzia (w przypadku łąkotki bocznej). Poza tym uszkodzenie łąkotek może się pojawić przy szybkim prostowaniu stawu z pozycji zgiętej, wyciąganiu lub przyciąganiu podudzia, rzadziej w przypadku urazu bezpośredniego (uderzenie kolanem o krawędź schodka lub cios jakimś poruszającym się przedmiotem). Kolejny bezpośredni uraz (kontuzja) może doprowadzić do trwałego uszkodzenia łąkotek, a w dalszej kolejności do pęknięcia (np. podczas przysiadów lub w trakcie szybkiego obrotu).

Z boku stawu łąkotki są połączone z torebką stawową, z której dopływa do nich krew. Wewnętrzne części znajdują się w głębi stawu i nie mają własnego ukrwienia, a odżywianie tkanek realizowane jest poprzez cyrkulację płynu stawowego. Dlatego uszkodzenia łąkotek w bezpośrednim sąsiedztwie torebki stawowej goją się lepiej, zaś kontuzje części wewnętrznych, w głębi stawu kolanowego, gorzej. Oznacza to, że efektywności regeneracji łąkotki zależy bezpośrednio od przepływu krwi i limfy do kontuzjowanego miejsca.

Jak poprawić ukrwienie łąkotki?

Jedną z najbardziej efektywnych metod poprawy miejscowego ukrwienia jest oddziaływanie wibroakustyczne przy zastosowaniu urządzenia medycznego Vitafon. Urządzenie Vitafon wywołuje efekt rezonansu w naczyniach włosowatych, czym zauważalnie poprawia krążenie krwi i limfy w obszarze oddziaływania. Właśnie dzięki temu udaje się nie tylko przyspieszyć gojenie łąkotki, ale i „dociągnąć” ukrwienie do wewnętrznej jej części, która bez oddziaływania mikrowibracjami w ogóle się nie zagoi.

Obraz 1. Ukrwienie łąkotki przed zastosowaniem urządzenia Vitafon

Należy zaznaczyć, że terapia, podczas której zabiegi przeprowadza się codziennie, trwa kilka miesięcy. Zaletą tej terapii jest to, że można ją prowadzić w domu, w każdej wolnej chwili. A urządzenie Vitafon można zarówno kupić, jak i wypożyczyć na czas rehabilitacji. Zalecamy doprowadzić leczenie do końca i nie przerywać zabiegów co najmniej przez 2-3 miesiące od wyeliminowania objawów.

Obraz 2. Ukrwienie łąkotki po zastosowaniu urządzenia Vitafon

Opinie pacjentów i lekarzy na temat stosowania urządzenia medycznego Vitafon:***

Ostatniego dnia urlopu na nartach w Zakopanem nieszczęśliwie upadłem na stoku. Narta się nie wyczepiła, więc nogę mi „pociągnęło”. Na izbie przyjęć powiedziano mi, że więzadła mam naderwane, a łąkotkę prawdopodobnie uszkodzoną. Nie mogłem ani zgiąć, ani wyprostować nogi, która dodatkowo spuchła. Rezonans magnetyczny wykazał uraz wewnętrznej części łąkotki. Lekarz powiedział mi, że taki uraz raczej już się nie zrośnie i że muszę uważać na większe obciążenia kolana.  Innym wyjściem była operacja, jednak nie gwarantowała ona sukcesu. Aktywnie uprawiam sport, w tym triathlon, więc takie perspektywy nie napawały optymizmem. Wielu moich przyjaciół uprawia sport, wielu także miało podobne urazy. Jeden z nich poradził mi spróbować terapii z zastosowaniem Vitafonu.

Pracuję w domu, więc zabiegi mogłem wykonywać 3-4 razy dziennie. Obrzęk zniknął w niespełna tydzień. Po dwóch mogłem normalnie chodzić. Wróciła ruchomość stawu. Po miesiącu znów zacząłem biegać. Co najciekawsze, po 4 miesiącach stosowania (profilaktycznie, problemu z kolanem już nie miałem) zrobiłem rezonans magnetyczny, na którym widać było całkowicie zregenerowaną łąkotkę*!

Tomasz Kowalski, Warszawa

***

Używam Vitafonu od 2007 roku i jestem z niego bardzo zadowolony.Dzięki niemu pozbyłem się bólu w kolanie po endoprotezie,obecnie używam Vitafonu do walki z bólem kręgosłupa. Jest b.dobry również przy wszelkiego rodzaju stłuczeniach i urazach.Naprawdę świetne urządzenie. Polecam*.

Władysław Polesiński, Jelenia Góra

[…] W końcu grudnia 2010 r. przebyłem operację usunięcia płytki zespalającej z przedramienia lewego po doznanym uprzednio złamaniu. W przebiegu pooperacyjnym stosowałem przez kilka dni – dwa-trzy razy dziennie – urządzenie Vitafon-T. Skutkowało to szybkim zmniejszeniem obrzęku i dolegliwości bólowych oraz większym komfortem ruchomości ręki lewej (zakres ruchomości nie uległ zwiększeniu, ale ruchy ręką były łatwiejsze do wykonania). Oprócz tego zaleciłem stosowanie tego urządzenia u kilku pacjentów z zespołem bólowym odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa na podłożu choroby dyskowej oraz zespołu bolesnego barku. Pacjenci zgłaszali zmniejszenie dolegliwości bólowych po serii zabiegów, bez istotnego subiektywnego zwiększenia zakresu ruchomości przy istniejących wcześniej tego typu ograniczeniach. Urządzenie Vitafon wydaje się być odpowiednie do stosowania w celu zmniejszenia bólu w chorobach narządu ruchu*.

specjalista ortopeda-traumatolog,
lek. med. Zbigniew Wojciech Muszyński

***

Uprzejmie informuję, że urządzenie o nazwie Vitafon, posiadające certyfikat unijny CE1304, spełniające wymogi dyrektywy europejskiej dotyczące wyrobów medycznych MDD93/42/EEC i zakwalifikowane do grupy IIa wyrobów medycznych było stosowane w Szpitalu ,,Solec” od stycznia 2011 do grudnia 2012 r.

Zastosowane zostało u pacjentów po zabiegach ortopedycznych (po endoprotezoplastyce totalnej stawu biodrowego oraz po zespoleniach złamań przezkrętarzowych). Program przeciwobrzękowy (tryb 2 stosowany na udo oraz podudzie po 20 min na każdy odcinek) dał korzystne efekty terapeutyczne, polegające w głównej mierze na szybszym ustępowaniu obrzęków, wchłanianiu krwiaków oraz wyraźnym efekcie przeciwbólowym. Pozytywne wyniki terapii przeciwobrzękowej zostały wymiernie potwierdzone pomiarami obwodowymi kończyn przed i po zabiegu. Na szczególną uwagę zasługuje duże zadowolenie pacjentów po stosowaniu Vitafonu oraz łatwość jego obsługi. Polecamy stosowanie tego urządzenia u chorych po leczeniu operacyjnym w obrębie narządu ruchu i jesteśmy zainteresowani dalszym stosowaniem Vitafonu*. (Pełny tekst)

Szpital SOLEC, ul. Solec 93, 00-382 Warszawa Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, kierownik zespołu ds. rehabilitacji mgr Katarzyna Markiewicz

Więcej opinii użytkowników pod tym linkiem: Opinie użytkowników
Opinie lekarzy na temat zastosowania urządzenia medycznego Vitafon: Opinie lekarzy

*Prosimy zwrócić uwagę na fakt, że wyniki leczenia są oparte na indywidualnych doświadczeniach. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować takich samych wyników dla wszystkich użytkowników terapii Vitafonem. W celu zapewnienia jak najlepszej obsługi pacjenta oferujemy w ciągu 60 dni możliwość bezwarunkowego zwrotu urządzenia w przypadku braku pozytywnych wyników leczenia.