Miejsce to narażone jest na poważne obciążenia, co prowadzi do zwiększenia prawdopodobieństwa obumierania komórek i gromadzenia się martwych komórek w tkance, a to z kolei prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Usuwanie martwych komórek możliwe jest jedynie poprzez naczynia limfatyczne dzięki mikrowibracjom. Jeśli mikrowibracje własne, powstające dzięki aktywności fizycznej, są niewystarczające, najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie organizmowi mikrowibracji za pomocą źródła zewnętrznego. Kolejnym dowodem skuteczności terapii wibroakustycznej została publikacja artykułu badawczego w czasopiśmie naukowym  “Ortopedia. Traumatologia. Rehabilitacja” (nr 1/ 2013 r, Volumen 15).

 Metodyka leczenia z zastosowaniem urządzenia VITAFON – T:

Obszar oddziaływania mikrowibracjami Tryb Czas początkowy Tempo wzrostu czasu fonowania Czas końcowy fonowania
Obszar ostróg (pięta) 2 4 Min. + 2 min. codziennie 10 min.
Obszar nerek, punktu „K” 2 4 Min. + 2 min. codziennie 20 min.
Obszar ostróg (pięta) 4 4 Min. + 2 min. codziennie 7 min.

Fonowanie przeprowadzane jest 2 razy na dobę. (Fonowanie to prosty zabieg oddziaływania za pomocą mikrowibracji o częstotliwości dźwiękowej, poprzez przykładanie do ciała wibrofonów. Mikrowibracje dźwiękowe są dla organizmu naturalne i mają zbawienny wpływ na działanie organów i układów. To swego rodzaju minimasaż, realizowany na poziomie komórkowym.)

Nie zaleca się wprowadzania zmian w kolejności.

Pytania i odpowiedzi

Jak szybko można zaobserwować efekt terapii wibroakustycznej?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Typowa terapia trwa 2 tygodnie. Przy długotrwałych chronicznych chorobach zauważalną poprawę dostrzec można zazwyczaj po 3-4 miesiącach.

Czy wibroakustyczne metody leczenia są bezpieczne?
Wibroakustyczne metody leczenia są bezpieczne i nie mają efektów ubocznych. W urządzeniach wibroakustycznych wykorzystywane jest pasmo częstotliwości i amplituda drgań, zgodna z naturalnymi mikrowibracjami żywych organizmów.

Czy możliwe jest zastosowanie terapii wibroakustycznej w warunkach domowych?
Istnieje cały szereg urządzeń, przeznaczonych do zastosowania w domowych warunkach, których mogą używać wszyscy członkowie rodziny..

Czy potrzebne są jakieś specjalne umiejętności do stosowania urządzenia wibroakustycznego?
Urządzenia do użytku domowego są łatwe w eksploatacji i mogą ich używać nawet dzieci.

Wiele osób zadaje pytanie, czy można nie fonować obszarów nerek i wątroby?
Można, jednak tylko w młodszym wieku. Organizm regeneruje się tak szybko, jak szybko nerki i wątroba radzą sobie z oczyszczaniem krwi i limfy. Po przekroczeniu 40 roku życia aktywność tych organów ulega obniżeniu. Fonowanie obszaru nerek i wątroby poprawia ich funkcjonowanie, sprzyja normalizacji ciśnienia tętniczego– w konsekwencji – wzrostowi zdolności do pracy, ponieważ prowadzi do wzmocnienia siły mięśni.