Nie można stosować wibromasażerów!

Istnieje wiele rodzajów urządzeń do masażu i terapii wibroakustycznej stosowanych w warunkach domowych. Jakie urządzenie wybrać do leczenia stawów i kręgosłupa? Po pierwsze, musi to być urządzenie medyczne, posiadające odpowiedni certyfikat. Po drugie, parametry urządzenia winny informować o amplitudzie mikrowibracji i rozpiętości częstotliwości, w jakich urządzenie pracuje. Bezpieczne i naturalne dla organizmu są amplitudy poniżej 50 mikronów. Nie należy stosować wibromasażerów! Bardziej efektywne są urządzenia z ciągle zmieniającą się częstotliwością, w zakresie naturalnej skali dźwiękowej.

Etapy terapii można łączyć

Bezpośrednie oddziaływanie za pomocą mikrowibracji o częstotliwości dźwiękowej na tkanki organizmu nazywane jest fonowaniem. W instrukcjach do urządzeń leczenie podzielone jest na trzy etapy, jednak, jak pokazuje doświadczenie, przy stopniowym wydłużaniu czasu fonowania etapy można łączyć. Zasady użytkowania i przeciwwskazania dołączane są do instrukcji obsługi urządzeń.

Metodyka masażu (terapii) wibroakustycznego za pomocą urządzeń serii Vitafon w leczeniu stawu ramiennego lub łokciowego:

Obszar oddziaływania mikrowibracjami Fonowanie każdego obszaru 2-3 razy na dobę
Tryb Czas początkowy Tempo wzrostu czasu fonowania Czas końcowy fonowania
Obszar nerek, punktu „K” 2 10 min. + 3 min. codziennie 30 min.
Obszar wątroby, punktu „M” 1 5 min. + 1 min. codziennie 15 min.
Kręgosłup, punkt Е 1 1 5 min. + 1 min. codziennie 7 min.
Kręgosłup, punkt D 2 1 5 min. + 1 min. codziennie 7 min.
Obszar stawu ramiennego/łokciowego 2 5 min. + 1 min. codziennie  20 min.

Metodyka masażu (terapii) wibroakustycznego za pomocą urządzeń serii Vitafon w leczeniu stawu kolanowego:

Obszar oddziaływania mikrowibracjami Fonowanie każdego obszaru 2-3 razy na dobę
Tryb Czas początkowy Tempo wzrostu czasu fonowania Czas końcowy fonowania
Obszar nerek, punktu „K” 2 10 min. + 3 min. codziennie 30 min.
Obszar wątroby, punktu „M” 1 5 min. + 1 min. codziennie 15 min.
Obszar kolana 2 3 min. + 2 min. codziennie 20 min.
Kręgosłup, punkt Е31 1 5 min. + 1 min. co drugi dzień 10 min.
Dół podkolanowy 2 3 min. 3 min.
Wewnętrzna strona uda 2 3 min. 3 min.
Przedni mięsień podudzia 2 5 min. 5 min.

Niniejsza metodyka stosowana jest w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, artretyzmu (w tym RZS), nierozwiniętej kontuzji łąkotki i urazów stawów. Jeśli organizm jest młody, tempo wzrostu czasu fonowania można podwoić.

Metodyka masażu (terapii) wibroakustycznego za pomocą urządzeń serii Vitafon w leczeniu stawu biodrowego::

Obszar oddziaływania mikrowibracjami Fonowanie każdego obszaru 2-3 razy na dobę
Tryb Czas początkowy Tempo wzrostu czasu fonowania Czas końcowy fonowania
Obszar nerek, punktu „K” 2 10 min. + 3 min. codziennie 30 min.
Obszar wątroby, punktu „M” 1 5 min. + 1 min. codziennie 15 min.
Obszar stawu biodrowego 2 3 min. + 2 min. codziennie 20 min.
Kręgosłup, punkt Е31 1 5 min. + 1 min. co drugi dzień 10 min.
Pachwinowe węzły chłonne 1 3 min. 3 min.
Przedni mięsień podudzia 2 5 min. 5 min.

Konieczne jest ograniczenie obciążenia stawu!

  • Nie nosić ciężarów powyżej 5 kg;
  • Nie przemęczać się; zalecany jest codzienny dwugodzinny odpoczynek. Mniej chodzić w razie zmęczenia;
    Ograniczyć podróżowanie środkami transportu publicznego;
  • Przy chorobach stawów nóg podczas chodzenia zwrócić uwagę na płynność i miękkość stawiania kroków. Nie biegać i nie skakać. Podczas schodzenia ze schodów stąpać na zdrową nogę, a chorą dostawiać do zdrowej. Tak samo podczas wchodzenia – obciążać zdrową nogę, a dołączać do niej chorą. Obciążenie dynamiczne jest bardziej niebezpieczne od statycznego;
  • Nosić wygodne, miękkie obuwie;
  • Podczas rehabilitacji stawu dbać o stopniowe zwiększanie obciążenia i równomierne jego rozkładanie w ciągu dnia. Ilość kroków stawianych w ciągu dnia na początku leczenia ograniczyć do 500–1000 (10–20 minut marszu dziennie). Na początku używać laski. Najlepiej jest używać laski z nakładką amortyzującą. Po miesiącu stopniowo zwiększać ilość kroków (dodawać po 50 kroków dziennie lub jedną minutę marszu) i ograniczyć korzystanie z laski.

Należy zmienić sposób odżywiania

Podczas całej kuracji posiłki bogate w białko (mięso, ryby, drób, jaja, kalmary, soja, rośliny strączkowe) spożywać co drugi dzień lub nawet rzadziej. Nie spożywać grzybów. Sprzyja to poprawie funkcjonowania wątroby i wzmaga przepływ limfy przez tkanki organizmu, dostarczając białek złożonych. Nie ma potrzeby całkowicie rezygnować z mięsa. Tłuszczy w posiłku zawsze powinna być wystarczająca ilość.

Czas leczenia

Kiedy w stawie dopiero pojawia się ból, jego przyczynę udaje się usunąć w ciągu 2–3 dni, dlatego urządzenie do masażu wibroakustycznego najlepiej zawsze mieć pod ręką. Wiele może się zdarzyć: stłuczenie, dłuższe stanie w niewygodnej pozycji, długa praca, kiedy trzeba klęczeć na czymś twardym, nieudany skok itp. Jeśli zdarzyło się coś takiego, lepiej od razu wykonać masaż wibroakustyczny, niż czekać na komplikacje. „Świeże” zapalenie stawów udaje się złagodzić w ciągu 2–3 tygodni. W przypadku zaniedbanej choroby czas leczenia zależy od stopnia jej rozwoju i degradacji stawu, i trwa od 2 do 12 miesięcy. Czas ten można skrócić, jeśli istnieje możliwość w czasie pierwszych 1–2 miesięcy fonowania: 4–6 razy na dobę, skracając proporcjonalnie czas każdego zabiegu (łączny czas fonowania na dobę powinien być zachowany). Specjalne przerwy w fonowaniu nie są potrzebne. Efekt i tempo regeneracji stawu są proporcjonalne do łącznego czasu fonowania w miesiącu.

Przez pierwsze 1–3 miesiące można, zgodnie z subiektywnymi wrażeniami, nie odczuć poprawy, jednak nie znaczy to, że nic się nie zmienia. Nadal utrzymuje się obrzęk, stan zapalny i, co za tym idzie, ból, do czasu, aż odpowiednia ilość nagromadzonych obumarłych komórek nie zostanie usunięta z tkanek. W pierwszych tygodniach wrażenie bólu może się nawet wzmóc, ponieważ dzięki mikrowibracjom wzmocnione zostają reakcje obronne. Należy pokonać tę psychologiczną barierę. Mikrowibracje niewątpliwie realizują swoje zadanie, oczyszczając tkanki z produktów przemiany materii, a to zawsze jest korzystne przy przywracaniu prawidłowego funkcjonowania stawu.

W czasopiśmie naukowym “Reumatologia” zostało opublikowane badanie naukowe “WPŁYW TERAPII WIBROAKUSTYCZNEJ NA STAN FUNKCJONALNY OSÓB Z GONATROZĄ. DONIESIENIA WSTĘPNE. “Reumatologia” 5/2014
Agnieszka Skopowska, Maciej Biernacki, Monika Dekowska, Piotr Ożóg, Anna Grochowska

Pytania i odpowiedzi

Jak szybko można zaobserwować efekt terapii wibroakustycznej?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Typowa terapia trwa 2 tygodnie. Przy długotrwałych chronicznych chorobach zauważalną poprawę dostrzec można zazwyczaj po 3-4 miesiącach.

Czy można Vitafonem wyleczyć RZS?
Otrzymaliśmy dużo listów od pacjentów, którzy piszą, że wyleczyli RZS za pomocą Vitafonu. Nie ma jescze jednak naukowego potwierdzenia tych faktów. Prawdopodobnie pacjenci uwolnili się od symptomów choroby, powstrzymali jej rozwój. Wiążącą odpowiedź mogą dać badania kliniczne, których przeprowadzenie planowane jest w najbliższym czasie.

Czy wibroakustyczne metody leczenia są bezpieczne?
Wibroakustyczne metody leczenia są bezpieczne i nie mają efektów ubocznych. W urządzeniach wibroakustycznych wykorzystywane jest pasmo częstotliwości i amplituda drgań, zgodna z naturalnymi mikrowibracjami żywych organizmów.

Czy możliwe jest zastosowanie terapii wibroakustycznej w warunkach domowych?
Istnieje cały szereg urządzeń, przeznaczonych do zastosowania w domowych warunkach, których mogą używać wszyscy członkowie rodziny.

Czy potrzebne są jakieś specjalne umiejętności do stosowania Vitafonu?
Urządzenia serii Vitafon są łatwe w eksploatacji i mogą ich używać nawet dzieci.

Wiele osób zadaje pytanie, czy można nie fonować obszarów nerek i wątroby?
Można, jednak tylko w młodszym wieku. Organizm regeneruje się tak szybko, jak szybko nerki i wątroba radzą sobie z oczyszczaniem krwi i limfy. Po przekroczeniu 40 roku życia aktywność tych organów ulega obniżeniu. Fonowanie obszaru nerek i wątroby poprawia ich funkcjonowanie, sprzyja normalizacji ciśnienia tętniczego– w konsekwencji – wzrostowi zdolności do pracy, ponieważ prowadzi do wzmocnienia siły mięśni.