Tutaj można zapoznać się z opiniami użytkowników.   

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że zamieszczone poniżej opinie oparte są na indywidualnych doświadczeniach. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować takich samych rezultatów dla wszystkich użytkowników urządzenia Vitafon.

W celu zapewnienia jak najlepszej obsługi pacjenta oferujemy w ciągu 60 dni możliwość bezwarunkowego zwrotu urządzenia w przypadku braku pozytywnych wyników leczenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

***

 Opinia na temat stosowania Vitafonu u chorych dzieci – mgr fizjoterapii Kamil Graff

*** 

Opinia na temat Vitafonu – mgr fizjoterapii Krzysztof Graff

***

Opinia na temat Vitafonu ze względu medycyny niekonwencjonalnej – lek med. Jerzy Matyja

***

Opinia na temat Vitafonu – dr n. med. Robert Jonak

***

Opinia na temat Vitafonu – lek. med. Paweł Błaszczyszyn (Centrum medycyny naturalnej  – KOMED)

 ***

Opinia na temat Vitafonu – mgr fizjoterapii Daniel Demkiewicz (Carolina Medical Center)

***
Jestem lekarzem, specjalistą rehabilitacji. Od 4 lat posiadam Vitafon T. Stosuję aparat w różnych schorzeniach, zarówno w gronie rodzinnym(także na sobie), jak i u moich pacjentów. Głównym zastosowaniem są choroby zwyrodnieniowe oraz stany pourazowe narządu ruchu, rzadziej inne schorzenia – nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, dna moczanowa, owrzodzenie troficzne. W przypadkach ostrych – dobre efekty daje terapia krótka -10(14)dni dwa razy dziennie, w przewlekłych – dłuższa (minimum 4 tygodnie, 1-2 razy dziennie). Efekt przeciwbólowy występuje szybko, niekiedy po jednorazowym zabiegu. Efekt przeciwobrzękowy po około 10-14 dniach. Regulacja ciśnienia, poziomu glikemii po dłuższym okresie stosowania (przynajmniej miesiąc). Plusem aparatu jest dostępna cena, możliwość stosowania w warunkach domowych, w różnych schorzeniach. Niewielkim minusem – emitowany dźwięk (można się przyzwyczaić). Aparat stosuję w podanych schematach (czasem z własną modyfikacją). Widząc pozytywne efekty działania terapii wibroakustycznej zakupiłam Vitafon 2, dla dobra i zdrowia moich pacjentów.
Lek. Jolanta Janowska-Fabianowicz
specjalista rehabilitacji medycznej
Kierownik Oddziału Rehabilitacji PZZOZ Będzin
***
Przenośne urządzenie wibroakustyczne Vitafon-T zostało przetestowane przez nas w stanach pourazowych narządu ruchu, w przebiegu których występują objawy zapalenia, a w szczególności ból i obrzęk.
Istotą pracy urządzenia jest generowanie mikrowibracji mających oddziaływać przede wszystkim na naczynia krwionośne i limfatyczne. Te założenia są zgodne także ze stosowanymi w terapii manualnej zabiegami opartymi na wibracjach i oscylacjach aplikowanymi rękoma terapeuty. U podstaw tych działań leży założenie, że w każdym żywym organizmie występuje ruch, którego przejawem są m.in. wibracje – na różnych poziomach organizacji strukturalnej oraz o różnej częstotliwości; w stanach pourazowych lub w przebiegu choroby zarówno charakter, jak i częstotliwość tych drgań może ulec zmianie, co przekłada się na pogorszenie funkcji komórek, tkanek, narządów i w konsekwencji całego organizmu.
Sprawdziliśmy skuteczność działania generowanych przez Vitafon-T wibracji u pacjentów z rozpoznaniem ortopedycznym:
  • naderwanie mięśnia piszczelowego przedniego (stan ostry),
  • naciągnięcie mięśnia prostownika grzbietu oraz więzadła biodrowo-lędźwiowego (stan ostry),
  • entezopatia typu „łokieć tenisisty” (stan chroniczny) oraz
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego (stan chroniczny).
Przy aplikacji zastosowano gotowe schematy (metodyka oraz lokalizacja wibrofonów) zawarte w instrukcji załączonej do urządzenia („Instrukcja użytkownika i zalecenia dotyczące użytkowania”).
W każdym przypadku zanotowano subiektywne obniżenie bólu (VAS) oraz poprawę zakresu ruchomości w przylegających stawach.
Efekty te miały trwały charakter i towarzyszyły stałej poprawie stanu pacjenta.
Badani opisywali zabieg jako neutralnie przyjemny, z całą pewnością bezbolesny.
Z uwagi na emitowane dźwięki mieli poczucie , że urządzenie funkcjonuje w sposób prawidłowy i między innymi na tej podstawie wnioskowali o jego skuteczności. Opisywali wpływ urządzenia jako tonizujący i zwiększający elastyczność tkanek.
Na podstawie pilotażowej aplikacji urządzenia Vitafon-T możemy pozytywnie ocenić jego skuteczność, choć dla jednoznacznej oceny potrzebne są dodatkowe metodyczne badania naukowe zrealizowane na odpowiednio licznej i jednorodnej grupie pacjentów.
Do zalet urządzenia należy czytelne i intuicyjne menu ustawień, a zatem łatwość jego obsługi. Pacjent może bez trudu samodzielnie dobrać parametry zabiegu o optymalnej charakterystyce. Nie bez znaczenia jest także zasługująca na uznanie estetyka wykonania Vitafonu-T – urządzenie zostało wykonane bardzo starannie i z dbałością o szczegóły. Podsumowując należy stwierdzić, że Vitafon-T może służyć jako przydatne urządzenie w leczeniu zachowawczym schorzeń narządu ruchu. Z uwagi na małe rozmiary oraz łatwość obsługi może ono także znaleźć zastosowanie w leczeniu ambulatoryjnym lub domowym pacjentów.
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Mgr Maciej Jurasz oraz
Kierownik Zakładu Traumatologii Prof. dr hab. med. Tadeusz Trzaska
***

Vitafon-T to aparat o działaniu wibroakustycznym. Aparat poprzez kontakt z ciałem powoduje powstawanie mikrowibracji o zmiennej częstotliwości (0,1 – 100000 Hz) i amplitudzie (0,1- 10mm) zmian zgodnej z mikrowibracjami w żywym organizmie. Według wskazań producenta ma szerokie zastosowanie w różnych jednostkach chorobowych.

W naszym przypadku zastosowano terapię przy użyciu aparatu Vitafon-T u 20 pacjentów ze zmianami przeciążeniowymi i zwyrodnieniowymi w obrębie stawów obwodowych, którzy zgłaszali dolegliwości bólowe i u których stwierdzono występowanie obrzęków. Było to u nich jedyne postępowanie terapeutyczne. W badaniu oceniano poziom odczuwanego bólu przed i po zakończeniu terapii przy pomocy subiektywnej oceny skali bólu (VAS) jak i krótkiej ankiety wypełnianej przez pacjentów dotyczącej oceny zastosowanej terapii.

Zabiegi fizykoterapeutyczne przy użyciu aparatu Vitafon-T były stosowane przez 2 tygodnie (łącznie 10 zabiegów) 2 razy dziennie przez 5-30 minut, u każdego z pacjentów. Wśród badanej grupy zaobserwowano zmniejszenie się dolegliwości bólowych jak i zmniejszenie się obrzęków. Jedynie u jednego z pacjentów wystąpiło przejściowe nieznaczne zaostrzenie dolegliwości bólowych w pierwszych 4 dniach terapii poczym nastąpiła poprawa. Po 2. tygodniowej terapii jak i w czasie jej trwania nie zaobserwowano poza tym przypadkiem żadnych innych efektów ubocznych.

W ocenie pacjentów aparat Vitafon-T jest prostym, wygodnym i łatwym w obsłudze urządzeniem. Wiąże się to z jego niewielkimi rozmiarami i możliwością używania aparatu w warunkach domowych. Niewielki koszt aparatu zwiększa też jego dostępność.

Wydaje się, że opisywany Aparat Vitafon-T, sądząc po uzyskanych wstępnych wynikach badań, spełnia swe założenia aczkolwiek wymaga to kolejnych badań i dłuższej analizy klinicznej na większej grupie pacjentów w innych też zalecanych przez producenta jednostkach chorobowych.

Instytut Fizjoterapii WNZ Collegium Medicum
Uniwersytetu Jagiellońskiego
           Prof. zw. dr hab. n. med. Bogusław Frańczuk
***
Dziecko urodzone z uszkodzeniem nerwów krtaniowych (w związku z tym mające niepracujące struny głosowe), oddychające przez rurkę tracheostomijną. Po 2 latach kontrola wideoskopowa strun – nadal nie pracowały. Zdecydowałam o rozpoczęciu leczenia aparatem Vitafon (małym). Po 4 miesiącach systematycznych zabiegów kolejna kontrola – struny pracują prawidłowo, dziecko będzie miało obecnie zamykany otwór w tchawicy. Wartości i miejsce przyłożenia membran sama dobrałam.
 NZOZ „REHAPOZ” Bytów,
lekarz specjalista rehabilitacji medycznej,
Sławomira Musiał
***

Uprzejmie informuję, że urządzenie o nazwie Vitafon, posiadające certyfikat unijny CE1304, spełniające wymogi dyrektywy europejskiej dotyczące wyrobów medycznych MDD93/42/EEC i zakwalifikowane do grupy IIa wyrobów medycznych było stosowane w Szpitalu ,,Solec” od stycznia 2011 do grudnia 2012 r.

Zastosowane zostało u pacjentów po zabiegach ortopedycznych (po endoprotezoplastyce totalnej stawu biodrowego oraz po zespoleniach złamań przezkrętarzowych). Program przeciwobrzękowy (tryb 2 stosowany na udo oraz podudzie po 20 min na każdy odcinek) dał korzystne efekty terapeutyczne, polegające w głównej mierze na szybszym ustępowaniu obrzęków, wchłanianiu krwiaków oraz wyraźnym efekcie przeciwbólowym. Pozytywne wyniki terapii przeciwobrzękowej zostały wymiernie potwierdzone pomiarami obwodowymi kończyn przed i po zabiegu. Na szczególną uwagę zasługuje duże zadowolenie pacjentów po stosowaniu Vitafonu oraz łatwość jego obsługi. Polecamy stosowanie tego urządzenia u chorych po leczeniu operacyjnym w obrębie narządu ruchu i jesteśmy zainteresowani dalszym stosowaniem Vitafonu. (Pełny tekst)

Szpital SOLEC, ul. Solec 93, 00-382 Warszawa
Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej,
kierownik zespołu ds. rehabilitacji mgr Katarzyna Markiewicz
***
Urządzenie Vitafon bardzo skutecznie wykorzystuję w mojej praktyce zarówno chirurga dziecięcego, lekarza sportowego, jak i lekarza zajmującego się medycyną estetyczną. W chirurgii dziecięcej wykorzystuję je głównie w leczeniu urazów u dzieci, stłuczeń, krwiaków, stanów zapalnych narządu ruchu. Zabiegi pozwalają na wprowadzenie w głąb tkanek leków działających miejscowo, takich jak niesterydowe maści, żele przeciwzapalne i przeciwbólowe, maści i żele stosowane przy leczeniu krwiaków, leki homeopatyczne używane przy urazach narządu ruchu, takie jak Traumeel, czy Zeel. Serie zabiegów stosowanych codziennie przyspieszają pojawianie się efektów leczenia i skracają okres utrzymywania się dolegliwości od 30 do 50%. Urządzenie wypożyczam pacjentom do domu, co pozwala na systematyczne wczesne zastosowanie. W medycynie sportowej, poza leczeniem świeżych urazów, wykorzystuję je w leczeniu dolegliwości w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, bólów kręgosłupa i stawów, zespołów bólowych. Urządzenie zostało wykorzystane na zgrupowaniu kadry i kursie sędziowskim Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Jest dostępne dla zawodników kadry narodowej w karate tradycyjnym i jest na wyposażeniu Komisji Medycznej Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Vitafon jest używany przez mistrza świata w karate tradycyjnym, utytułowanego zawodnika brazylijskiego jujitsu i MMA, Damiana Stasiaka. W medycynie estetycznej stosowany po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego i hydroksyapatytów przyspiesza dystrybucję preparatów, skraca okres ustępowania zgrubień i ewentualnych krwiaków i obrzęków ze średnio 5–7 do 3 dni. W leczeniu blizn pooparzeniowych i przerostowych Vitafon hamuje hipertrofię blizn i poprawia penetrację leków takich jak Contractubex czy Cepan.
Centrum Medyczne, Szpital św. Rodziny,
Poradnia Chirurgiczna w Łodzi,
lek. med. Mieczysław Miodek
***
Urządzenie Vitafon stosuję w swoim gabinecie od 2 lat. W tym czasie terapię wibroakustyczną przeszło u mnie około 40 pacjentów, głównie ze schorzeniami odc. L-S kręgosłupa, ostrogą piętową oraz dną moczanową. W ponad 85% przypadków uzyskałem wyraźną poprawę stanu chorego po pierwszej serii 10 zabiegów wibroakustycznych. Najlepsze efekty terapeutyczne w mojej ocenie przynosi stosowanie urządzenia Vitafon w terapii skojarzonej wraz z laseroterapią i ultradźwiękami. Dobre efekty lecznicze można też uzyskać, stosując Vitafon z polem magnetycznym impulsowym i lampą sollux. Uniwersalność urządzenia Vitafon, jego prostota oraz pozytywne efekty lecznicze obligują mnie do jego rekomendacji i propagowania w środowisku szeroko pojętej rehabilitacji medycznej.
Medycyna Fizykalna i Rehabilitacja, Lublin,
mgr fizjoterapii i pedagogiki terapeutycznej,
specjalista odnowy biologicznej
Dariusz Napoleon Apczyński
***
Urządzenie Vitafon 2 jest jak najbardziej użyteczne i skuteczne w schorzeniach układu ruchu, głównie w przypadku dolegliwości dolnego odcinka L-S kręgosłupa, po stłuczeniach, skręceniach, a także w leczeniu wspomagającym przy infekcjach górnych dróg oddechowych. W w/w przypadkach Vitafon znalazł dotychczas u mnie zastosowanie ze skutkiem pozytywnym.
NZOZ Vitamed Radom,Paweł Gajos
***
W ostatnich miesiącach stosujemy w naszej placówce urządzenie Vitafon-T u pacjentów cierpiących na dnę moczanową. Efekty są jednoznacznie pozytywne. Pacjenci twierdzą, że w zespołach bólowych wywołanych podagrą zabiegi wibroakustyczne przynoszą ulgę natychmiastową, niejednokrotnie niemożliwą do uzyskania przy zastosowaniu środków przeciwbólowych. Ponadto, przy systematycznych zabiegach Vitafonem-T, dolegliwości zmniejszają się w sposób stały, przynosząc komfort życia znacznie wyższy z porównaniu z innymi metodami. Przy połączeniu terapii wibroakustycznej z odpowiednią dietą pacjenci praktycznie nie odczuwają skutków choroby.
Po półrocznym okresie stosowania zdecydowaliśmy się na zakup drugiego urządzenia z serii Vitafon, by zwiększyć dostępność terapii wibroakustycznej w naszej placówce.
PROMEDICUM – Gabinety Medycyny Naturalnej, Łódź,
Małgorzata Orszańska, homeopata
***
Leczenie aparatem do terapii wibroakustycznej stosuję od 2 lat. Używam go do leczenia pacjentów z ostrymi zespołami bólowymi pourazowymi, jak też do leczenia bólu przewlekłego w fibromialgii i zespołach przeciążeniowych kostno-mięśniowych. Często już po jednorazowym zabiegu występował efekt przeciwbólowy. Dłuższe terapie ograniczały się do stosowania zabiegów 1 raz dziennie do 10 dni. W większości przypadków występowało całkowite lub znaczne ustąpienie dolegliwości i powrót do aktywności fizycznej. Pacjenci byli bardzo zadowoleni z terapii, a ja jako lekarz też jestem zaskoczony skutecznością terapii. Na pewno będę ją stosował w dalszym ciągu. Biorąc pod uwagę cenę urządzenia, jak też i prostotę obsługi, mam zamiar również polecać zakup aparatu do terapii indywidualnej we własnym zakresie.
Janusz Kamiński, lekarz rodzinny 
***
Terapię wibroakustyczną stosowałam przez okres 6 miesięcy u chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, w zespołach bólowych kręgosłupa oraz w stanach pourazowych stawu barkowego, kolanowego i skokowego. We wszystkich przypadkach uzyskałam poprawę stanu funkcjonalnego pacjenta dzięki efektowi przeciwbólowemu i przeciwobrzękowemu działającej energii wibroakustycznej. Ze względu na uzyskane wyniki, jestem zainteresowana dalszym stosowaniem aparatu Vitafon.
Jego prosta obsługa i cena jest dodatkowym atutem. Jedyny minus to dźwięk emitowany w trakcie zabiegu. Patrząc jednak całościowo, uważam że warto stosować ten rodzaj terapii w praktyce fizjoterapeutycznej.
mgr fizjoterapii Dorota Brudz
***
Urządzenie Vitafon zostało zastosowane u pacjentów po artroskopii stawu kolanowego oraz po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. W obu przypadkach u pacjentów utrzymywał się obrzęk w obrębie stawu. Efekty zabiegu były widoczne po krótkim czasie, ponieważ już po paru zabiegach obrzęki oraz bóle uległy zmniejszeniu, a proces leczniczy znacznie się skrócił. Jest to doskonałe urządzenie wspomagające rehabilitację. Na uwagę zasługuje również doskonała konstrukcja urządzenia, umożliwiająca łatwą, samodzielną obsługę. (Pełny tekst)
Zakład Usprawniania Leczniczego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie,
mgr Małgorzata Kiljanek, kierownik Zakładu mgr Romuald Tokarski
***
[…] Korzystaliśmy z urządzenia Vitafon w terapii przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa i owrzodzeń podudzi. W czasie stosowania w/w aparatu zaobserwowaliśmy zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz owrzodzeń podudzi. […]
[…] Chorzy zwracają uwagę na łatwość obsługi w/w urządzenia i przejrzystą instrukcję użytkowania. (Pełny tekst)
 
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. A. Grucy w Otwocku,
p.o. kierownika Oddziału Rehabilitacji, chirurg dziecięcy,
specjalista rehabilitacji medycznej Katarzyna Śledziewska
***
[…] Z przeprowadzonych badań na nielicznej grupie pacjentów po złamaniach nasady dalszej kości promieniowej w okresie doleczenia można wyciągnąć następujące wnioski:
  • stosując urządzenie Vitafon-T uzyskano pozytywne wyniki terapii przeciwbólowej u pacjentów po złamaniach w obrębie ręki i przedramienia, co rzutowało na polepszenie funkcji ręki;
  • aparat jest niewielkich rozmiarów i prosty w obsłudze, co pozwala na szerokie stosowanie terapii wibroakustycznej w domu pacjenta;
  • w celu uzyskania lepszego efektu końcowego leczenia w metodyce wykonywania zabiegu, należy stosować więcej niż jeden zabieg dziennie (optymalna ilość: 3 zabiegi dziennie przez okres 10 dni). 
kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej Szpitala Praskiego w Warszawie
mgr Lech Wasilewski
***
W okresie od 31.08.2010 roku w mojej praktyce lekarsko-rehabilitacyjnej korzystałem z aparatów serii Vitafon: Vitafon-2 oraz Vitafon-T.
W okresie użytkowania bardzo dobry efekt przeciwbólowy uzyskiwałem w następujących jednostkach chorobowych:
  1. świeże urazy ortopedyczne (skręcenia)
  2. utrudnione zrosty kości po złamaniach
  3. urazy przeciążeniowe bez wylewów krwawych
  4. zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego w przebiegu choroby zwyrodnieniowej
  5. zespół bólowy „ostrogi piętowej”
  6. mózgowe porażenie dziecięce – spastyka kończyn dolnych.
W okresie 12 miesięcy miałem możliwość korzystania z w/w aparatów. Polecam je wszystkim, którzy chcą nieść pomoc pacjentom, zminimalizować działanie pourazowe. W przychodni pacjenci mieli okazję użytkować w/w urządzenia. Nie mieli trudności z obsługą, co świadczy o prostocie urządzeń, a zarazem ich efektywności.
specjalista rehabilitacji medycznej i medycyny pracy
dr n. med. Robert Jonak
***
[…] W końcu grudnia 2010 r. przebyłem operację usunięcia płytki zespalającej z przedramienia lewego po doznanym uprzednio złamaniu. W przebiegu pooperacyjnym stosowałem przez kilka dni – dwa-trzy razy dziennie – urządzenie Vitafon-T. Skutkowało to szybkim zmniejszeniem obrzęku i dolegliwości bólowych oraz większym komfortem ruchomości ręki lewej (zakres ruchomości nie uległ zwiększeniu, ale ruchy ręką były łatwiejsze do wykonania). Oprócz tego zaleciłem stosowanie tego urządzenia u kilku pacjentów z zespołem bólowym odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa na podłożu choroby dyskowej oraz zespołu bolesnego barku. Pacjenci zgłaszali zmniejszenie dolegliwości bólowych po serii zabiegów, bez istotnego subiektywnego zwiększenia zakresu ruchomości przy istniejących wcześniej tego typu ograniczeniach. Urządzenie Vitafon wydaje się być odpowiednie do stosowania w celu zmniejszenia bólu w chorobach narządu ruchu.
 
 specjalista ortopeda-traumatolog
lek. med. Zbigniew Wojciech Muszyński
***
[…] Urządzenia Vitafon-T i Vitafon-2 wykorzystywane są od lipca 2010 r. do chwili obecnej… W okresie używania aparatów wykonano zabiegi w ponad 80 przypadkach urazów ostrych i przewlekłych oraz w bólach przeciążeniowych. Były to m.in.:
  • bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego i piersiowego kręgosłupa
  • skręcenia stawu skokowo-goleniowego I i II
  • złamanie kostki przyśrodkowej prawego podudzia
  • zespoły bólowe prawego barku
  • bóle przeciążeniowe przyczepu m. trójgłowego ramienia lewego do wyrostka łokciowego
  • entezopatia więzadła rzepki
  • zwichnięcia i stłuczenia stawów paliczkowych.
Wszyscy fizjoterapeuci podkreślili wysoką skuteczność zabiegów, łatwość ich wykonywania. Potwierdzali to kontuzjowani sportowcy. Zwrócono uwagę na bardzo korzystne działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe, co w sumie przyspieszało powrót do zdrowia. Reasumując, skuteczność stosowanej terapii, z jej działaniem przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, poprawą ukrwienia, przyspieszaniem gojenia, a także łatwość jej stosowania oraz niewielkie gabaryty (mobilność) urządzenia, pozwalają na stwierdzenie, że powinna być szerzej stosowana w rehabilitacji medycznej w sporcie wyczynowym i rekreacyjnym. (Pełny tekst)

 

kierownik Katedry Fizjoterapii Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach,
lekarz kadr narodowych Polskiego Związku Piłki Siatkowej,
specjalista rehabilitacji medycznej, medycyny sportowej i chorób wewnętrznych
prof. dr hab. med. Romuald Lewicki
***
[…] W czasie stosowania urządzeń [Vitafon-2 oraz Vitafon-T] zaobserwowaliśmy bardzo korzystne efekty terapeutyczne, polegające w głównej mierze na szybkim ustępowaniu obrzęków, szybszym wchłanianiu się krwiaków oraz wyraźnym efekcie przeciwbólowym.
Na szczególną uwagę zasługuje duże zadowolenie pacjentów po stosowaniu Vitafonu, a także łatwość obsługi urządzenia. Z pełnym przekonaniem polecam stosowanie tych urządzeń u chorych po leczeniu operacyjnym chorób narządu ruchu. (Pełny tekst)
Katedra Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Kliniki,
prof. dr hab. med.Marek Synder

 ***

[…] Terapia wibroakustyczna dotyczyła urazów sportowych w obszarze stawów skokowych, kolanowych, łokciowych, barków oraz uszkodzeń mięśni przykręgosłupowych, mięśnia czworogłowego uda, mięśnia brzuchatego łydki. Terapia dotyczyła również dolegliwości związanych ze zmęczeniami powolnymi mięśni wynikającymi z wysiłków sportowych jako element restytucji powysiłkowej.
We wszystkich dolegliwościach, w których zastosowano Vitafon, uzyskano pozytywne efekty, potwierdzone badaniami ultrasonograficznymi przed i po zakończeniu postępowania terapeutycznego. Na podstawie 4-miesięcznej obserwacji oraz publikacji dostarczonych drogą e-mailową, uważam, że metoda wibroakustyki w rehabilitacji po urazach sportowych oraz przeciążeń układu ruchu powinna znaleźć swoje należne miejsce w rehabilitacji sportowej. […] 
dyrektor NZOZ MEDIVITSPORT,
specjalista medycyny sportowej i rehabilitacji,
konsultant woj. podkarpackiego ds. medycyny sportowej dr n. med. Witold Furgał
***
[Urządzenie] stosowano u pacjentów z obrzękami – zauważono dużą poprawę, zwłaszcza w zastoju limfatycznym (tzw. słoniowacizna). Pacjentki już po pierwszym dniu stosowania odczuwały dużą ulgę w dolegliwościach. Przy obrzękach kończyn dolnych (4 osoby) równocześnie stosowano leczenie podstawowe, tj. zabiegi na odcinek lędźwiowy i stawy biodrowe. Po dwóch tygodniach leczenia zauważalna była znaczna poprawa – mniejszy obrzęk, zlikwidowanie napięcia skóry oraz okres bezbólowy. Przy rozległych zbliznowaceniach twarzy, kończyn i tułowia, ze ściągającymi bliznami kończyn, Vitafon stosowano na okolicę stawu łokciowego lewego. Uzyskano ruch niepełnej suplikacji, oraz zmniejszenie przykurczy z 90 stopni do 60 stopni. W przypadku bólu korzennego L5/S1 i L4/L5 w przebiegu dyskopatii stosowano na części dosiebne kończyn – również z pozytywnym efektem.
[…] Wydaje się, że urządzenie Vitafon spełnia wymogi zabiegu przeciwbólowego, przeciwobrzękowego. Może być zalecane do stosowania w warunkach szpitalnych i ambulatoryjnych. (Pełny tekst) 
kierownik oddziału rehabilitacyjnego,
specjalista rehabilitacji ruchowej, lek. med. Maria Irena Ussowska 

***

[…] Terapia ta, nie wykorzystywana do tej pory w Polsce, może być alternatywą dla innych zabiegów fizykoterapeutycznych o podobnym działaniu bądź też ich wartościowym uzupełnieniem. W terapii wibroakustycznej wykorzystywane są następujące zjawiska elektrofizjologiczne:
  • oddziaływanie na wrzeciona mięśniowe; regulując spoczynkowy tonus mięśni tym samym doprowadza ostatecznie do ich rozluźnienia i zmniejszenia dolegliwości bólowych;
  • wraz z wprowadzeniem tkanek w drgania zgodnie z generowaną częstotliwością dochodzi na skutek tarcia do wytwarzania ciepła;
  • w zakresie mniejszych częstotliwości poprzez odruch neurowegetatywny wpływa na grę naczyniową drobnych naczyń tętniczych, wywołując efekt wazo dylatacyjny;
  • w zakresie wyższych częstotliwości może oddziaływać na mięśniówkę gładką, dając większą szansę na ich skurcz i wywołując efekt zwiększonego odprowadzenia limfy. […]
Vitafon jest urządzeniem bezpiecznym z punktu widzenia terapeutycznego, przeznaczonym do stosowania w lecznictwie zamkniętym, ambulatoryjnym, sanatoryjnym oraz do samodzielnego stosowania przez pacjenta w domu, po uprzedniej konsultacji ze specjalistą i pod jego kontrolą.
Na podstawie powyższego, rekomendujemy urządzenie Vitafon i prowadzoną za jego pomocą terapię mechaniczną do stosowania w zabiegach fizjoterapeutycznych. […]
Polskie Towarzystwo Fizjoterapii
prezes dr Marek Kiljański
przew. Sekcji Fizykoterapii doc. Krzysztof Gieremek
***
[…] W czasie stosowania urządzenia Vitafon-2 uzyskaliśmy pozytywne wyniki terapii przeciwobrzękowej, potwierdzone pomiarami obwodowymi oraz badaniem ultrasonograficznym. Jesteśmy zainteresowani dalszym stosowaniem urządzenia Vitafon-2 oraz współpracą merytoryczną dotyczącą działania wibroakustyki jako czynnika przeciwobrzękowego po zabiegach operacyjnych na narządzie ruchu. […]
 
Instytut Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher,
kierownik Kliniki Reumoortopedii prof. hab. med. Paweł Małdyk

 ***

[…] Urządzenie Vitafon zastosowano w ostrych i przeciążeniowych urazach oraz w bólach przeciążeniowych. Obserwowano ustąpienie dolegliwości bólowych, a w stanach pourazowych proces leczenia uległ skróceniu. Wprowadzony w mikrowibracje obszar tkanek nie generował dodatkowych dolegliwości. Urządzenie było łatwe w samodzielnej obsłudze. […]

specjalista chirurg ortopeda, specjalista medycyny sportowej,
konsultant wojewódzki dr n. med. Tadeusz Ściński
***
Przez 4 miesiące zabiegom zostało poddanych kilkudziesięciu pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi, głównie ze schorzeniami urazowo-ortopedycznymi. Na podstawie naszych obserwacji zauważyliśmy wysoką skuteczność terapeutyczną urządzenia, potwierdzoną opiniami naszych pacjentów. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, likwidującemu obrzęk, przeciwbólowemu, odżywczemu oraz regenerującemu, pacjenci mogli szybciej wrócić do zdrowia. […] Terapia wibroakustyczna dobrze łączy się z leczeniem z wykorzystaniem środków farmaceutycznych. Oddziaływanie wibroakustyczne zwiększa efektywność terapii. Urządzenie Vitafon-2 możemy śmiało polecić innym placówkom medycznym, które stosują nowoczesną fizjoterapię. […]
 
Oddział Rehabilitacji, Balneologii i Medycyny Fizykalnej w Kochcicach,
p.o. koordynatora ds. rehabilitacji mgr Zbigniew Żołmierczyk
 ***
[…] W toku stosowania terapii wibroakustycznej odnotowaliśmy następujące spostrzeżenia dotyczące aparatu Vitafon-T:
– silne działanie przeciwobrzękowe (silny trwały efekt). Zastosowanie w świeżych urazach, stanach zapalnych, obrzękach limfatycznych, krwiakach;
– działanie przeciwbólowe (umiarkowany efekt). Zastosowanie w zespołach bólowych: kręgosłupa, stawów obwodowych, urazach.
Jedyną słabą stroną stosowania urządzenia Vitafon-T jest towarzyszący zabiegom dźwięk, który w niektórych częstotliwościach jest irytujący dla pacjentów, a także w przypadku długiego stosowania również dla personelu. Dodatkowo chciałbym napisać, że urządzenie Vitafon-T jest bardzo łatwe w obsłudze oraz bardzo skuteczne jako dodatkowa terapia w rehabilitacji medycznej. Szczególnie polecam zabiegi wibroakustyczne urządzeniem Vitafon-T jako uzupełnienie innych metod fizjoterapeutycznych w warunkach domowych. (Pełny tekst)
Fundacja AVALON,
kierownik rehabilitacji Marcin Bebelski

***

[…] Urządzenia Vitafon-T stosowane były w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych oraz rehabilitacji po urazach.
Na podstawie uzyskanych wyników można wyciągnąć następujące wnioski:
  1. Zastosowanie urządzenia Vitafon pozwoliło w większości przypadków na szybkie ograniczenie lub całkowite pozbycie się bólu bez konieczności stosowania środków przeciwbólowych.
  2. O wiele szybciej ustąpił obrzęk i sińce.
  3. Skrócono czas, w porównaniu ze zwykłym leczeniem, gojenia się tkanek miękkich.
  4. Prawie wszyscy pacjenci odczuli poprawę stanu ogólnego.
Zalecenia:
  1. Urządzenia serii Vitafon mogą być wykorzystywane w leczeniu zapalenia korzonków nerwowych, chorób stawów i rehabilitacji po traumach i urazach.
  2. Leczenie z wykorzystaniem urządzeń Vitafon zalecane jest przede wszystkim w warunkach domowych, pozwalających na przeprowadzanie zabiegów 2–3 razy dziennie, co może być kłopotliwe w przypadku leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego.
  3. Nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych w przypadku stosowania urządzeń serii Vitafon.
 mgr fizjoterapii Tomasz Chomiuk
***
Od sierpnia 2011 r., przez około 6 miesięcy miałam możliwość włączenia do terapii urządzenia Vitafon-T w Gabinecie Odnowy Biologicznej PROMEDICUM. Pacjenci naszego gabinetu, zgłaszający się z bólami pochodzenia neuralgicznego, a także osoby z dolegliwościami wynikającymi z przeciążenia układu ruchu nadmiernym wysiłkiem fizycznym miały włączone do terapii homeopatycznej oraz biorezonansowej również zabiegi z wykorzystaniem urządzenia Vitafon-T. Skuteczność włączonej dodatkowej terapii oceniam bardzo pozytywnie, w oparciu nie tylko o własne obserwacje, ale również o bezpośrednie relacje pacjentów. Po półrocznym okresie stosowania urządzenia Vitafon-T zdecydowaliśmy się na jego zakup w celu włączenia zabiegów wibroakustycznych na stałe do oferty naszych gabinetów.
PROMEDICUM – Gabinety Odnowy Biologicznej
Łódź, ul. Romanowska 55E, lok. 7
Małgorzata Orszańska, homeopata
***
[…] Kilka miesięcy temu do zakładu, w którym pracuję, został przyjęty 33-letni pacjent po operacji stawu skokowego górnego. Ruchy w stawie stosunkowo szybko wracały do fizjologicznych zakresów, jednak problemem pozostawało upośledzenie czucia powierzchownego. Zdecydowaliśmy się na terapię wibroakustyczną obszaru pooperacyjnego. Początkowo pacjent podchodził do niej sceptycznie, jednak już po drugim dniu wykonywania zabiegów zapytał z niedowierzaniem: „Czy to naprawdę mogło mi pomóc? Sam nie wiem, jak to możliwe, ale czucie staje się wyraźniejsze.” Pacjent przebywał w zakładzie 2 tygodnie. Do końca pobytu wykonywano zabiegi aparatem Vitafon dwa razy na dobę. W dniu wypisu czucie w miejscu pooperacyjnym oceniał jako porównywalne z czuciem w zdrowej kończynie. […]
Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
 mgr fizjoterapii Patrycja Mrozek
 

***